Under Armour Speedform Fortis

Under Armour Speedform Fortis

Miałem możliwość przetestowania obuwia Under Armour Speedform Fortis.

Pierwszy raz założyłem je na stosunkowo niedługie wybieganie – 10 km, pierwsze wrażenie bardzo dobre, miękkie, ale zarazem bardzo dynamiczne, wydawało się ,że biegnę na sprężynkach. Przez ponad połowę docelowego dystansu wydawało mi się,że moja technika stala sie bardziej dynamiczna, nogi musiały się przyzwyczaić do nowego obuwia. Środek buta całkowicie bezszwowy, tam wkładasz stopę jak do skarpetki, nic nie uwiera, ani nie przeszkadza.

Po skończonym treningu stwierdziłem,że spróbuję w nich zrobic kilka wieloskoków, skipów, czyli ćwiczeń gdzie obciążane są inne rejony stopy. Na skipach bardzo przyjemnie, ale nie wnosiły dużych zmian w porównaniu z innymi butami w tym segmencie. 

Zupełnie innych wrażeń doznałem na wieloskokach, but bardzo dynamiczny, wspierał moje odbicie, zarazem bardzo lekki, praktycznie nie czuć go na nodze. Bardzo trudno jest opisać tego typu wrażenia, więc zachęcam do spróbowania.

Kolejnym treningiem był trening siły biegowej wykonywany na podbiegach, po poprzednim rozbieganiu but ani troche nie stracił dynamiki i rozpoczęcie treningu to przyzwyczajenie stopy do zwiększonej dynamiki. Same podbiegi biegało się bardzo dobrze, dynamicznie i co najważniejsze lekkiego buta nie było czuć na nodze, a to dla biegaczy jest najważniejsze.

Podczas biegów z predkościami startowymi obuwie zachowuje się świetnie, doskonale trzyma stopę, przewiewny i kolejny raz muszę zaznaczyć lekki. Fortis jest butem treningowym, ale bez zawahania poleciłbym osobom cięższym startującym w półmaratonach i maratonach. Jedynym minusem jest jakim udało mi sie wychwycić, to bieganie po łukach, ja trening tempowy robiłem na bieżni 300m, gdzie łuki są dość ostre i przy dużych prędkościach, a mam tu na myśli bieganie w tempie ok 3 min/km, ze względu na miękkość butów stopa ucieka lekko na zewnątrz, co powoduje lekki dyskomfort, ale na szczęście biegi długodystansowe rozgrywane są na ulicy i przeważnie na długich prostych 🙂

Reasumując obuwie Speedform Fortis to but wszechstronny, nadający sie do biegania po asfalcie, w suchym terenie, można w nim biegać II zakresy, biegi tempowe, jak i długie spokojne wybiegania.

Bezszwowa cholewka zapewnia brak otarć, dzięki czemu bedziemy cieszyć się dużym komfortem i wytrzymałością buta w każdej chwili spędzonej na treningu.

Autor: Andrzej Lachowski